
Prawdopodobnie choć raz w życiu byłeś na diecie. Posiłki, które się na niej spożywa, kojarzą Ci się tylko z sałatkami i mdłym jedzeniem? Nic bardziej mylnego! Istnieje wiele rodzajów diet – odchudzające, oczyszczające, czy wspomagające walkę z jakąś chorobą. Niezależnie od tego, na jakiej diecie jesteś teraz, możesz jeść urozmaicone posiłki! Co jeść na diecie? Jak zachować zdrową różnorodność na talerzu? Przeczytaj koniecznie!
Co powinieneś wiedzieć o diecie?
Dieta to przede wszystkim zrównoważony sposób odżywiania. Jedzenie zdrowych, pełnowartościowych posiłków powinno być nawykiem, niezwiązanym z samym w sobie celem diety. Podstawą działań powinna pozostać aktywność fizyczna. Najważniejszymi składnikami Twojej diety powinny być warzywa i owoce. Następne w kolejności są produkty zbożowe i nabiał, a uzupełniasz je mięsem, rybami i tłuszczami. Takie proporcje powinno się zachować niezależnie od rodzaju diety. Oczywiście, należy pić także duże ilości wody! Pamiętaj, że zmiana sposobu żywienia na zdrowszy musi być stopniowa. Należy przyzwyczaić organizm i układ pokarmowy małymi krokami.
Jakie są rodzaje diet?
Istnieje cała gama diet, których cele są bardzo zróżnicowane. Najczęściej jednak w odniesieniu do tego terminu przyjmuje się diety odchudzające lub związane z konkretnym schorzeniem. Zasadność i skuteczność niektórych z nich bywa jednak mocno dyskusyjna. W dietach odchudzających możemy wyróżnić takie przykłady, jak dieta jogurtowa, Dukana, kopenhaska, czy tzw. 1200 kcal. Każda z nich ma swoje konkretne założenia i jeden cel – redukcję wagi. Musisz jednak pamiętać o tym, że każda dieta odchudzająca powinna być prawidłowo skomponowana w odniesieniu do niezbędnych składników odżywczych.
Diety są często konieczne w walce z konkretnymi chorobami. Do takich z pewnością zalicza się najpopularniejszą, czyli cukrzycową – chorzy muszą przyjmować pokarmy o niskim indeksie glikemicznym. Do tego rodzaju restrykcji w żywieniu muszą się także przyzwyczaić cierpiący na chorobę Hashimoto oraz borykający się z zespołem jelita drażliwego.
Co jeść na diecie, by posiłki były pełnowartościowe?
Kompozycja wszystkich koniecznych składników odżywczych musi znaleźć się w każdej diecie. Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania białek, węglowodanów, tłuszczów i witamin. Możesz spotkać się z błędną tezą, która mówi, że należy wyeliminować całkowicie tłuszcze lub węglowodany. Jednak w dobrze ułożonej diecie nie może ich zabraknąć. Trzeba je uwzględnić w każdym jadłospisie, w odpowiednich proporcjach. Zdrowa dieta to przede wszystkim rezygnacja z wysoko przetworzonej żywności i sztucznych zapychaczy. Nie musisz spędzać godzin w kuchni, by komponować zdrowe posiłki. Kuchnia jest różnorodna i pomysłowa – pozwala na ułożenie takiego planu żywienia, który będzie pełnowartościowy i przede wszystkim – korzystnie wpłynie na Twój organizm.
Co konkretnie należy jeść na diecie?
Podstawą każdego posiłku powinny być warzywa i owoce. Świetnie sprawdzą się jako samodzielny posiłek lub uzupełnienie dziennej porcji. Gdy dopadnie Cię ochota na przekąskę, zamiast słodyczy lepiej sięgnąć po owoce lub warzywa. Niezależnie od formy, w jakiej lubisz je najbardziej, pamiętaj, by nie zabrakło ich w Twoich posiłkach. Świeże koktajle, sałatki – pomysłów jest naprawdę dużo!
Wiesz, jak ważny w każdej diecie jest błonnik? Wspomaga pracę jelit, pomaga uporać się z zaparciami, a nawet reguluje Twój apetyt! Zadbaj o to, by w Twoim codziennym jadłospisie znalazły się produkty bogate w błonnik. Znajdziesz go np. w ciemnym pieczywie, produktach zbożowych, płatkach i otrębach.
Zapotrzebowanie na białko pokryjesz spożywaniem odpowiednich ilości mięsa, ryb lub roślin strączkowych. Zaleca się, by w przynajmniej jednym posiłku w ciągu dnia zawarte były właśnie te produkty. Mięso powinno być chude – w związku z tym najlepiej wybrać kurczaka, cielęcinę, indyka lub królika. Ryba powinna być obecna na Twoim talerzu przynajmniej raz w tygodniu. Jest ważnym źródłem omega-3, dlatego nie wahaj się przed przyrządzeniem łososia lub makreli. Jesteś wegetarianinem lub weganinem? Nie ma problemu – dzienne zapotrzebowanie na białko możesz pokryć też roślinami strączkowymi.
Uzupełniaj dietę nabiałem. Jogurty naturalne, kefiry lub maślanki świetnie wpłyną na Twoje kości i jelita. Dodatkowo pamiętaj o dziennym zapotrzebowaniu na wodę! Jeśli nie przepadasz za czystą wodą, możesz pić również soki naturalne.
Czego powinieneś się wystrzegać na diecie?
Niezależnie od rodzaju i charakteru Twojej diety, są produkty, które powinieneś wyeliminować z codziennego jadłospisu. Podstawową grupą są wszystkie składniki zawierające cukier, czyli słodkie napoje i słodycze. Ogranicz sól i zrezygnuj z przetworzonego jedzenia, w którym pełno jest chemii. Warto zrezygnować również z alkoholu – to tzw. puste kalorie.
Zastanawiasz się, co jeść na diecie, by posiłki były smaczne i zdrowe? Zajrzyj do naszego sklepu! W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór zdrowej żywności, dzięki której przekonasz się, że dietetyczne jedzenie może być naprawdę pyszne!